Відгуки та пропозиції
Головна \ Африка \ Буркіна-Фасо

Буркіна-Фасо

Загублене місто в Африці

    Африканський континент приховує у собі чимало таємниць, ключ до яких ще необхідно знайти сучасним дослідникам. Не є винятком і Лоропені – місто з тисячолітньою історією на півдні Буркіна-Фасо в провінції Поні, від якого залишилися лише руїни. На жаль, цей справжній археологічний скарб усієї західної Африки все ще мало відомий у наш час.


    Торгове поселення Лоропені є одним із 10 старовинних фортечних споруд, розташованих в районі проживання народу лобі поблизу кордону з Кот д’Івуаром, Ганою і Того. Місто є класичним взірцем традицій будівництва давніх імперій Гани та Малі. Оточене величною кам’яною стіною, воно найкраще збереглося до нашого часу з-поміж інших своїх сучасників. Міцні кам’яні мури обороняли мешканців поселення від зазіхань войовничих племен, що кочували поблизу, і дозволяли спокійно розвивати промисли. Як стверджують науковці, поселення площею понад 11 000 метрів квадратних, є єдиним уцілілим до наших часів із майже сотні інших кам’яних укріплень, що належали до періоду розквіту транс-сахарської торгівлі золотом. Останні дослідження вказують на те, що найстарішим руїнам Лоропені щонайменше тисячу років! Зводили місто представники народу лобі, але згодом поселення захопили племена лохрон чи кулаго (наразі це ще не з’ясовано), які контролювали видобуток та переробку золота в цьому регіоні. Після завоювання міста почався його найбільший розквіт, коли слава місцевих ремісників поширилася на увесь континент. Максимального розвитку золотопереробний промисел набув у XIV-XVII століттях, коли із Лоропені вирушали великі торговельні каравани з золотом та виробами з цього металу на північ Африки. Але згодом поселення занепало.
     У наш час місто, значна частина якого перебуває під шарами піску, огорнене величезною кількістю таємниць і ще очікує своїх дослідників. Відомо, що його упродовж багаторічної історії неодноразово покидали мешканці, щоб за деякий час відродити заново. Востаннє мешканці пішли з Лоропені на початку ХІХ століття і більше не поверталися. Наразі нема пояснень, чому так сталося, але археологічні розкопки, які ведуться на руїнах Лоропені, зможуть багато що пояснити.
     Залишки містечка першими серед інших пам’яток у Буркіна-Фасо отримали статус Всесвітнього спадку ЮНЕСКО (це відбулося у 2009 році) і сьогодні викликають значний інтерес у дослідників та захоплення у туристів.