Відгуки та пропозиції
Головна \ Африка \ чад \ Загадки озера Чад.

Загадки озера Чад.

Озеро Чад знаходиться на заході однойменної Африканської Республіки. Чад – одне з найбільших на континенті. До ХІХ ст. дослідженням озера практично ніхто не займався. Першими зафіксував наявність водоймища шотландець Клаппертон і його команда. Минуло близько тридцяти років, перш ніж до озера дістався німецький вчений Генріх Барт. Він знайшов водоймище, що дуже густо заросло, і лише окремі плями, вільні від рослин, говорили про те, що це може бути озером. Минуло ще двадцять років і рівень води в озері поступово почав підійматися. Відбуваються зміни рівня води і в залежності від пори року. Так, у період сезонних дощів (літо) річка Шарі заповнює озеро до критичних позначок, а в період зниження рівня води (травень) Чад практично висихає.

Західні межі озера здебільшого заболочені, трав’янисті, що дає змогу комфортно існувати в цьому місці багатьом видам птахів і тварин (жирафи, страуси, бегемоти та ін.). Воно постійно знаходиться в центрі уваги дослідників. Площа озера не має сталих розмірів. Вона може варіювати від 12 до 26 тис км2! Глибина – від 4 до 11 м!

Водний світ озера представлений таким рідкісним видом ссавців як ламантин, що вражають своїми розмірами (до 4 метрів!). Це дуже добра необразлива тварина, що нагадує невеличкого кита. Вона має передні кінцівки –ласти з кігтями і плаский заокруглений хвіст. Ламантин – ще одна загадка для науковців. Невідомо як міг потрапити цей красень-велетень, що живе здебільшого у морських водах, до озера на Африканському континенті.


Ще однією цікавою особливістю озера є те, що вода в ньому практично прісна. Як варіант пояснення такого природного феномену дослідники запропонували такий: хоча вода потрапляє до озера солона, проте солі можуть випадати в осад. Існує й інша версія: у 900 км від нього знаходиться велика западина Боделє, на 80 м нижча за рівень води в озері. Один раз на сто років рівень води в озері піднімається до тієї умовної позначки, яка дозволяє йому проходити по сухому руслу річки. Сучасні науковці переймаються питанням рівня води, який жодного разу не піднімався вище раніше зафіксованої позначки. А це може призвести у найближчому майбутньому до того, що у разі висихання озера, населення залишиться без води; пустеля продовжить поширюватись на захід; тваринний і рослинний світ опиниться під загрозою вимирання! Усе це може призвести до екологічної катастрофи.