Відгуки та пропозиції
Головна \ Африка \ Камерун \ Озеро вбивця

Озеро вбивця

Ніос – надзвичайно красиве озеро, яке розкинулося в серед оброблених полів, мальовничих скель і зелених пагорбів. Зовні перлинно-сіра поверхня озера здається спокійною, але в глибинах водойми прихована справжня вибухова небезпека. Ніос – це заповнений водою кратер колись активного вулкану. Після останнього виверження, п’ять століть тому, на дні кратеру утворилася магматична пробка, яка під дією води охолола і спресувалася.

Таких дивних озер по всьому світу сотні, але тільки два з них дійсно можуть вбити все живе біля своїх берегів. Друге озеро „вбивця” – Моноун, що розкинувся за 95 км на схід від Ніос. Обидві водойми можуть вибухнути щомиті, примноживши число своїх жертв. 
Так в 1984 році, на берегах Моноун загинуло 34 людини, а погожого серпневого ранку 1986 року, повністю вимерло селище, що розташоване недалеко від Ніос. Озеро забрало 1711 людських життів.

Чому це сталося?

Через постійну вулканічну діяльність, що триває і досі, вуглекислий газ під тиском вивільняється через пори магматичної пробки, після чого просочується в грунтові води, а з ними потрапляє до озера. В результаті, в природних шарах водойми накопичується смертоносна суміш, яка не перемішується с верхніми шарами води. Зазвичай, води кратерних озер періодично змішуються – небезпечний шар підіймається на поверхню, після чого вуглекислий газ розсіюється в атмосфері, не призводячи до негативного впливу на навколишню природу, та живих істот. Але для Ніос і Моноуне такий процес не відомий – межі водних шарів в озерах не порушуються.
Небезпечний газ продовжує накопичуватися під товщею води. Достатньо невеликих зовнішніх факторів: сильний вітер, незвично низка температура (при цьому верхні шари води холонуть і опускаються донизу), зсув, або землетрус, і це може призвести до катастрофічних наслідків. Частина отруєної води підійматися доверху, вуглекислий газ починає виділятися з розчину і  бульбашками прямує до поверхні, несучи з собою ще більшу кількість води. За інерцією цей процес надзвичайно швидко набирає обертів і результатом стає „фонтан” з сильно газованої води, який вивільняється неначе шампанське з пляшки. Так, в 1986 рокі на озері Ніос утворився „фонтан” висотою 80 м, після чого, все навколо опинилося в полоні хмари вуглекислого газу.

Далі буде?
За прогнозами вчених, озеро Ніос вибухне знову. Останні дані зафіксували перевищення вуглекислого газу у воді в два рази, порівняно з показниками під час попереднього вибуху. 1986 року рівень вуглекислого газу у воді становив 0,4 м3, зараз цей показник складає 0.17 м3. Наступна катастрофа може стати ще більш смертоносною: в північній частини озера розташована крихка дамба. Вибух може з легкістю зруйнувати її, і тоді вода Ніоса понесуться на територію Нігерії, де на її шляху можуть опинитися поселення чисельністю більше 10 тисяч чоловік. 
Чого чекати?
У 1999 році до берегів озера прибула інтернаціональна команда вчених з метою вивчити можливості дегазувати озеро. План був розроблений, але над реалізацією цих робіт стало на заваді віддаленість озера від великих населених пунктів і, звичайно, гроші. Навіть намагання ЮНЕСКО зібрати необхідні кошти не привели до позитивних зрушень.