Відгуки та пропозиції
Головна \ Африка \ Сомалі \ Сильна слабка стать Сомалі.

Сильна слабка стать Сомалі.

Коли йдеться про Сомалі, одразу на думку спадають самолійські пірати, безлад і хаос, голодне існування, війни, екстремісти, а не слова англійського сходознавця Ричарда Бартона про те, що Сомалі – “країна поетів”.

Життя самолійських жінок залишається на другому плані, хоча гендерними питаннями переймаються і в цій країні. Хто ж така жінка Самолі? Жертва чи самодостатня особистість, яка має право на вільне життя, свободу слова, свободу вибору? Сомалійські жінки чи не найпривабливіші серед прекрасної статі усієї Африки. Проте краса не є запорукою щасливого життя.
Цікавим є весільний звичай самолійців.

Незважаючи на те, що переважна більшість сповідують іслам, деякі – християнство, насправді язичницькі звичаї продовжують займати чільне місце в їхньому житті, принаймні стосовно весільного обряду. Населення продовжує вірити у злих духів, які можуть завадити щасливому подружньому життю. Тому люди намагаються обдурити злих духів, вдаючись до стародавнього обряду: підміни нареченого і нареченої підставною парою, яка й повинна ввести у оману злий дух. Самі ж молоді переховуються задля того, щоб темні сили не могли їх знайти. У реальному повсякденному житті жінці не доводиться сподіватися на те, що під час небезпеки вона може надійно сховатися.
Жорстокість по відношенню до жінок в цій країні вражає. Так, у місті Веджид закидали камінням дівчину більше ніж двісті людей, яку було звинувачено у зв’язку з одруженим чоловіком. І усе це відбувається у ХХІ столітті! В той час, коли сомалійські жінки все ж таки вибороли право представляти свої інтереси у парламенті. Гострі дискусії точаться і в лавах правлячої верхівки. Так, блок ісламістських партій в сомалійському парламенті виступив з ініціативою виробити для всіх жінок-депутатів єдину форму одягу, з обов’язковим його атрибутом – хиджаб. Це традиційна ісламська жіноча хустка. І наявність її зазначена в основних положеннях ісламського закону. Самолійські жінки висловили своє категоричне заперечення і неприйняття такої незаувальованої дискримінації. Це виклик активним, хоробрим жінкам, які прагнуть зайняти достойне місце у суспільстві, бажають брати активну участь у складному політичному житті країни.
Канадська журналістка, що перебувала певний час у полоні самолійців була глибоко вражена життям самолійських жінок, які практично не мають змоги продовжити навчання після закінчення школи. Саме тому вона заснувала фонд допомоги сомалійським жінкам, які бажають продовжити свою освіту в університеті.
Проблемами сомалійських жінок переймаються не лише жінки інших країн, а й представники сильної статі. Так, засновник сомалійського роману, Нурудінн Фарах, звертався до болючих проблем дискримінації жінок на його батьківщині у своєму найвидатнішому творі “Із кривого ребра”.