Відгуки та пропозиції
Головна \ Антарктида \ Антарктида \ Теплі озера Антарктиди

Теплі озера Антарктиди

Здавалося б парадокс, але на найхолоднішому континенті нашої планети – Антарктиді – є озера, температура в яких аномально висока для цієї території. В чому ж причина? На це питання не можна дати однозначної відповіді, тому розглянемо причини і наслідки такого явища по черзі.

Рис. 1. Карта озер. Ілюстрація NASA


Відомий російський дослідник полярних широт та океанограф М.М. Зубов висунув теорію, що покривні льодовики не можуть ущільнюватись безупинно. Зі збільшенням товщі криги настає такий момент, коли вона починає танути знизу. Це явище прослідковується уже на глибині 2000 метрів. Буріння свердловин підтвердило існування підземних водних об’єктів. Загалом таких озер в Антарктиді за різними даними знайдено понад 140. Їх загальна площа перевищує площу Європи (більше 10 млн. км2). За підрахунками вчених закупорювання льодовиком таких озер відбулося близько 500 тис. років тому.


Рис. 2. Підльодовикові озера Антарктиди

Існує теорія, згідно якій усі підльодовикові озера Антарктиди з’єднані між собою надскладною системою каналів, вода в яких вільно циркулює. Ця маса води слугує своєрідним «мастилом», яка прискорює процеси «сповзання» криги в океан.

Найбільш загадковим теплим озером Антарктиди, звичайно, є легендарне озеро «Восток». Товща льоду над озером сягає 4 кілометрів, а температура його в середньому 57 °С. Площа озера близько 14000 кв. км. Воно унікальне тим, що впродовж мільйонів років ніяк не контактувало із біосферою. Льодовий чохол  йому слугує міцним захистом. Вода у озері прісна, проте у ній міститься в 50 разів більше кисню. Це пояснюється опусканням криги із верхніх шарів. Температура води на глибині – 10 °С, вона підтримується на такому рівні за рахунок термальних джерел. Припускають, що у таких водах мешкають своєрідні мікроорганізми, які в процесі еволюції пристосувались до такого способу життя.


Рис. 3. Озеро «Восток»

Рис. 4. Озеро «Віда»

Існують в Антарктиді також і теплі солоні озера. Найвідоміші із них – Віда і Дон Жуан. Перше знаходиться на глибині 5 км під товщею криги і завжди перебуває у рідкому стані, друге – розморожується вже при -50°С. Концентрація солі в них у 11 разів перевищує солоність Мертвого моря (260-300 ‰). Цікавим є те, що для досить солоних озер характерний свій живий світ. Вік найпростіших мікроорганізмів становить близько 2800 років.


Рис. 5. Озеро «Ванда»

Озеро Ванда – найтепліше у країні вічної криги, знаходиться воно на глибині 4000 м. На його поверхні вода прісна, на глибині – солона. В найсуворіші морози вода залишається відносно теплою (+ 6 °С) на поверхні, а на глибині її температура складає +25…+28 °С. парадоксальним є те, що на дні озера відсутні гарячі джерела. Озеро нагадує своєрідний термос, а вода прогрівається сонцем крізь лінзу криги.

На жаль, екскурсійних поїздок в крижану країну ще не організовують, проте, в майбутньому вони таки будуть проводитись. Цікаво було б на підводному човні мандрувати підземними озерами і споглядати льодовик знизу. Правда?