Відгуки та пропозиції
Головна \ Австралія та Океанія \ Науру \ Плато Топсайд

Плато Топсайд

НауруВся центральна частина Науру перетворилася на антропогенну пустелю. Тільки невелика зелена зона навколо лагуни Буада і вузький пояс рослинності вздовж берега океану, де і проживає більша частина населення, прикрашають похмурість місцевого пейзажу. Річок та інших природних водотоків немає, практично відсутні навіть грунтові води (більшість природних водоносних пластів зруйновано в ході розробок фосфатів).


Топсайд - це центральне плато Науру, де колись був прекрасний тропічний ліс, але після того, як на невеликій глибині були виявлені поклади фосфатів, тут почалися розробки родовищ, в результаті яких було знищено все, що знаходилося в цій місцевості раніше. На даний момент плато Топсайд являє собою втілення постапокаліптичної картини: глибокі кар'єри і вибоїни, голі скелі, як незмінні солдати стоять скам'янілі корали. Завершують картину, що майже завжди знаходиться над Топсайдом пилові хмари і сміттєві купи.

Центральне Плато Науру - розпечене пустище з спалених сонцем білих скель, химерних башточок скам'янілого корала і потворних, глибоких ям і кар'єрів з видобутку фосфоритів. Це яскравий приклад того, як гірнича промисловість розорила  екологію острова і його культуру. Щоб потрапити на плато, необхідно брати таксі, оскільки це місце зазвичай розпечене сонцем і є численні, подібні прірвам, кратери, куди можна легко провалитися не знаючи місцевості. Протягом кількох найближчих років уряд Науру має намір скоротити руйнівну дію гірничої промисловості на плато, і, якщо вони зможуть зробити це, повертаючи цей ландшафт до його первісного стану тропічного раю, це буде чудовий подвиг, якого з нетерпінням чекають як самі жителі Науру, так і туристи.

плато ТопсайдЗараз уряд Науру докладає максимальні зусилля для повернення Топсайд в хоча б близький до первісного вигляду, але до цього важливого моменту ще дуже далеко, поки що підготовлено проект на озеленення півтори тисяч гектарів землі.

Топсайд - це не адміністративно-територіальна одиниця Науру і не курорт. Це центральне плато острова, піднесене на 60 метрів над рівнем моря. Якщо порівняти Науру з перевернутою суповою тарілкою, то Топсайд якраз буде представляти собою її дно, що стало раптом «верхньою стороною».

Як відомо, острів Науру - це кораловий атол. Мільйони років тому він піднявся з моря, а потім знову занурився в його вир. За цей довгий час між його вапняковими башточками накопичилися фосфорити, що і призвело до утворення центрального плато. Коли острів з'явився з води, і на ньому з'явилася рослинність, свій «внесок» в накопиченні фосфоритів внесли птиці. Фосфорити, які є цінним добривом, кілька десятиліть перебувають у центрі уваги фосфатної промисловості. Видобуток добрива почалася тут в 1906 році. Науруанский фосфорити збагачували грунт Австралії, Великобританії та Нової Зеландії. Більшу частину з них придбала Австралія, що дозволило їй значно підняти виробництво пшениці та м'яса.