Відгуки та пропозиції
Головна \ Європа \ Німеччина \ Гозекське коло

Гозекське коло

Цікава пам`яткаБіля містечка Гозек округа Бургенландкрайс, що на землі Саксонія-Ангальт в Німеччині, розташована доісторична обсерваторія – Гозекське коло. Ця споруда часів неоліту являє собою майдан діаметром 75 метрів, який оточений двома рядами дерев'яної огорожі у формі кола. З північної сторони, південно-західної та поденно-східної, огорожа має отвори, які є воротами до сонця. Існування цієї пам’ятки доводить, що вже за часи неоліту, люди володіли знаннями в області астрономії.Гарна споруда
Вперше силует Гозекського кола помітили на тлі пшеничного поля в 1991 році. Сталося це під час дослідження місцевості, яке проводилося з борту літака. Але тільки в 2002 році незвичайну знахідку почали щільно вивчати. Археологічні розкопки проводили Франсуа Бертем та Петер Біль з німецького Університету Галле-Віттенберг. Саме вони, аналізуючи отримані за допомогою GPS данні, виявили, що призначенням двох південних воріт є визначення днів сонцестояння.

Перші публікації стосовно Гозекського кола з’явились в 2003 році на сторінках німецької преси. І саме німецькі журналісти охрестили пам’ятку - «Німецький Стоунхендж». Проте дослідники стверджують, що насправді Гозекська обсерваторія побудована на 2-3 тисячі років раніше за Стоунхендж в Британії. На їхню думку, саме з появи Гозекського кола, в Європі почалося створення цілої низки аналогічних споруд протягом неоліту і бронзового століття. А зведенням британського Чуда Світу закінчується цей етап.
Зовсім як забор
Дослідивши залишки Гозекського кола, було визначено час його створення – приблизно 4900 р. до н.е. Вчені розповідають, що спочатку коло складалося з 4 концентричних кіл: кургану, рову і двох дерев'яних огорож. Знаходячись в центрі утвореного майдану в день зимового сонцестояння, можна спостерігати як під час сходу сонця, його перші проміні проникають крізь південно-східні ворота. Коли ж в цей день сонце заходить, його проміні висвітлюють майдан через південно-західний отвір огорожі.

Також під час розкопок були знайдені сліди вогнищ, кістки людей і тварин, а біля південно-східних воріт - обезголовлений скелет, який вказує на можливість здійснення там обрядів жертвопринесення. Тож вчені роблять висновки, що для прадавніх людей Гозекське коло було культовим місцем проведення магічних ритуалів. Хоча, звичайно, основним його призначенням було слугувати для астрономічних спостережень, зокрема, для складання місячного календаря.

Для повної реконструкції Гозекскої обсерваторії знадобилося 1675 дубових колод і 7 місяців важкої праці. Оновлена, вона почала відлік свого сучасного життя в день зимового сонцестояння 2005 року, коли, як і багато-багато століть тому назад, крізь її південно-східні ворота несміливо заглядали перші промені вранішнього сонця…