Відгуки та пропозиції
Головна \ Європа \ Нахічевань \ Нахічевань – земля Ноя

Нахічевань – земля Ноя

Історичні пам`яткиНа південному заході Вірменії, якраз біля кордону з Іраном, лежить невеликий клаптик землі Нахічеванської Автономної Республіки, яка є ексклавом Азербайджанської Республіки. Столиця Нахічеванської Автономної Республіки - місто Нахічевань, яке вважається одним з місць найдавнішого поселення людей. Вперше Нахічевань згадується в «Географії» Клавдія Птоломея. Отже, спираючись на дане джерело, можна зробити висновок, що це місто було засноване як мінімум в 4400 році до нашої ери.Історичнаі пам`ятка


Але окрім "Географії" Птоломея, є ще одне джерело, навіть більш давнє і більш відоме, де згадується Нахічевань. А саме - біблійне сказання про Ноя. Особливо, давні легенди про життя Ноя після Потопу поширені серед вірменського народу, які оповідають, що після того, як із землі зійшла вода і всі покинули Ковчег, Ной зі своїм сімейством спустився і переселився в долину, де насадив свій знаменитий виноградник і заснував перше після Потопу місто.

Навіть назва міста це підтверджує. Адже на думку багатьох вчених-дослідників слово "Нахічевань" походить від вірменського «Нах», що означає первинна висадка. Втім, деякі вчені твердять, що місто Нахічевань не було відоме під цією назвою в давнину. І що сучасна назва еволюціонувало в "Нахічевань" від "Нахчаван", де «Нахч» було ім'ям Ноя, а «aван» означало місцевість.

А ще Нахічевань вважається місцем останнього спочинку Ноя, а також його родичів і послідовників. Уже в 1 столітті до нашої ери вчені у своїх працях вказували на місце, де саме в Нахічевані знаходиться могила Ноя. А особливо активно ця тема обговорювалась в працях вітчизняних і зарубіжних вчених в кінці 19 століття.
Перлина Нахічевані
Однак, на цьому історія про Ноя і Нахічевань не закінчується, тому як сучасна наука вважає, що ототожнювати гору Арарат у Вірменії з Араратськими горами з Біблії, куди за легендою пристав Ковчег Ноя, - помилково.

Думку цю підтверджують і роботи древніх вчених, які практично в один голос називали Нахічевань не тільки місцем проживання та спочинку Ноя, але також і місцем, де він вперше ступив на суху землю і де, ще в часи написання цих наукових праць, зберігалися залишки Ковчега.

А якщо почитати саму легенду про Ноя, то там можна знайти згадку, що Ковчег пристав до найвищій горі, після чого люди і звірі ще довго чекали, коли вода остаточно зійде. І це наштовхує на роздуми, що можливо, Нахічевань пов'язане з Ноєм не тільки виноградною долиною і могилою. Адже в цій же країні височіє гора Гамігая, висота якої становить 3725 метрів, і яка є найвищою горою на Малому Кавказі.

Але достовірних відомостей і доказів так це чи ні, доведеться ще чекати і чекати, оскільки наукові дослідження цих фактів розпочато практично нещодавно. Хоча вже зроблені там знахідки народжують впевнену надію, що стародавні легенди часто надійніші і правдивіші за будь які докази науковців.