Відгуки та пропозиції
Головна \ Європа \ Південна Осетія \ Озеро Ерцо

Озеро Ерцо

Перлина ОсетіїВ північному районі Південної Осетії, на висоті 1711 метрів над рівнем моря, знаходиться перлина Кударської ущелини – дивовижне озеро Ерцо. Звичайно, воно, як і більшість гірських озер, дивовижно мальовниче, але головна його особливість не в цьому. Визначальна його дивовижність полягає в тому, що Ерцо – це озеро-привид. Називають так його через здатність повністю зникати під землею раз на кілька років.Чітко встановленого часу чи періодичності цього явища немає. Тому ніхто достовірно не може сказати, коли ж саме Ерцо почне виливатися під землю. Є відомості, згідно яких траплялися випадки зникнення озера взимку. І тоді товща криги, яка, так би мовити, була стелею величезного резервуару, просто падала на дно зниклого озера. Зазвичай, вода виливається під землю приблизно впродовж місяця, тому озеро не вважається небезпечним. Влітку там, навіть, функціонує дитячий табір і відкриті котеджі для туристів. Щоправда, порибалити в Ерцо не вийде через відсутність в озері риби, яка, певно, не бажає жити в такій ненадійній домівці.
Гарний краєвид
Існують дві основні версії такого незвичного поводження озера Ерцо.
Перше пояснення дає стародавня легенда. Вона розповідає про прадавні часи, коли оселилася в цьому озері величезна змія. Одного разу вона виповзла на берег і з'їла вівцю бідного пастуха Кобала, яку той хотів принести в жертву своїм богам. Розсердившись, пастух прив'язав до ріг свого єдиного барана кинджали і наказав убити змію. Баран кинувся на неї, але змія встигла від нього втекти. А разом з нею пропала і вода. Коли ж баран втомився шукати змію і повернувся до пастуха, змія повернулася назад, наповнивши озеро. Але пастух не забув про образу, тому періодично знову і знову відправляє свого барана на пошуки змії. А вона з тих пір, відчувши небезпеку, щоразу ховається, забираючи із собою всю воду озера.

Другу, більш прозаїчну, версію цього феномену дають вчені. Вони відносять Ерцо до типу карстових озер і висувають теорію, згідно якої під дном озера є система карстових пустот. Саме туди і звідти періодично й переливається вода з озера. Щоправда, ґрунтовно пояснити причини і механізми цього процесу дослідники поки що не можуть.
Відсутність риби
Не існує також і достовірних даних щодо розмірів озера, адже воно не має постійного рівня води. Лише приблизно можна сказати, що його площа дорівнює 0,31 км2, а в найглибшому місці – 19 м.

Але не зважаючи ні на легенди, ні на теорії вчених, майже незворушно віддзеркалює то сонячне сяйво, то зоряне небо дивовижне озеро Ерцо.