Відгуки та пропозиції
Головна \ Україна ненька \ Одеська Область \ Одеські катакомби - невідома таємниця

Одеські катакомби - невідома таємниця

Учені вважають, що споконвічно одеські катакомби виникли як місце видобутку каменю. Видобуток першого ракушняка було розпочато більше трьох сторіч тому, у період будівництва Одеси.

Досить складно визначити, хто, коли й навіщо дав місцевим каменоломням прадавню назву - "катакомби". Ще в II-IV сторіччях латинським словом "catacumba" називали підземні печери, лабіринти, де християни рятувалися від гонінь римської влади, проводили богослужіння й обряди поховання.

Одеські катакомби різного походження. Вони складаються з кинутих каменоломень, у яких добували ракушняк, і ходів з підвалів одеських будинків - "мін". Ці "міни" рили за межі будинків, де вони, проходячи під дворами, провулками й вулицями, з'єднувалися з каменоломнями.

Варто відзначити, що одеські катакомби, вважаються найвідомішими в Європі. Вони значно більше Паризьких і Римських катакомб і досягають у довжину 3 тисяч кілометрів, що робить їх одними із самих заплутаних у світі. Саме тому дотепер не відома топографія всього підземного лабіринту катакомб. Дивує й той факт, що температура повітря усередині катакомб не міняється цілий рік, і становить +14 С.

Дотепер не відома повна історія цих загадкових катакомб. Однак останнім часом з'ясувалося, що окремі частини катакомб набагато старше Одеси. Наприклад, в одній із природніх печер знайдені кості гієн, шаблезубих тигрів, страусів, етруського ведмедя й деяких представників прадавньої фауни, вік яких становить близько чотирьох мільйонів років. Також недавно була виявлена унікальна печера Нордмана, у якій були знайдені останки сотень печерних ведмедів, що жили на цій території десятки тисяч років тому. Варто відзначити, що на стінах катакомб існує безліч прадавніх написів і малюнків.

Тунелі й ходи в одеських катакомбах переплітаються в самих несподіваних комбінаціях, при цьому утворюючи унікальний лабіринт. Навіть спеціально навчені собаки не можуть узяти слід у нескінченно заплутаних галереях катакомб. Вузькі й широкі, низькі й високі, прямі, але частіше звивисті тунелі добре оберігають свої таємниці. Незнаючі лабіринту люди, залишені там у темряві, приречені на смерть.

Одеські катакомби завжди користувалися дурною славою. Найчастіше вони служили пристановищем контрабандистам і карним злочинцям, бездомним і бандитам. Однак місцеві жителі ще пам'ятають, як катакомби вкривали партизан і мирних жителів під час бомбувань у період Вітчизняної війни. У наші дні катакомби продовжують служити одеситам. В обгороджених частинах лабіринту влаштовуються підвали, коньячні льохи, склади тощо.